Przygotuj się do rejsu

Naturalnie jak na każdy wakacyjny wyjazd zabieramy swoje ulubione rzeczy, gry, leki które musimy regularnie zażywać, płyty CD (na jachtach są prawie zawsze odtwarzacze CD – zapytaj o to agenta), zabawki dla dzieci itp. Musimy jednak pamiętać o kilku „ograniczeniach”.

Przede wszystkim wszystko pakujemy w miękkie torby podróżne, lub worki żeglarskie, które po rozpakowaniu do jachtowych szafek i skrytek można łatwo schować w jakimś zakamarku jachtu. Duża sztywna waliza czy plecak ze stelażem będą nam tylko przeszkadzały i niepotrzebnie zabierały miejsce, którego nawet na największym jachcie nie ma zbyt wiele. Szczególnie przy maksymalnym obłożeniu miejsc.

Absolutną koniecznością na jachcie jest bardzo dobre zabezpieczenie przed słońcem tak więc zabieramy kremy z dużym faktorem UV, czapki z daszkiem, chusty na szyję, okulary przeciwsłoneczne (lekceważenie operacji słonecznej na wodzie może być bardzo groźne). Dobrze jest mieć dwie pary okularów i czapek, gdyż łatwo je zgubić czy utopić.

Również obuwie powinno być odpowiednie. Idealne żeglarskie obuwie jest odporne na morską wodę, zakrywa całą stopę, palce i piętę sięgając poniżej kostki oraz ma miękką, gładką i jasną anty-poślizgową podeszwę, która nie zostawia śladów na pokładzie. Sandały natomiast powinny mieć paski pozwalające na dobre przymocowanie do stopy i również anty-poślizgową podeszwę dobrze przylegającą do podłoża. Pamiętajmy, że pokład jachtu nie jest nigdy zupełnie płaski i wystają z niego różne elementy. Często bywa też śliski i wilgotny. Zupełnie niepraktyczne i wręcz niebezpieczne są więc buty na obcasie, na skórzanej podeszwie, luźne skórzane sandały czy zwykłe klapki. Chodzenie w takim obuwiu po pokładzie może skończyć się bolesnym upadkiem i nieprzyjemną kontuzją.

Zakładamy, że rejs będzie się odbywał przy pięknej pogodzie, Jednak gdyby neptun miał chwilowo inne zdanie trzeba mieć ze sobą: nieprzemakalną kurtkę i spodnie, ciepłą bluzę,ciepłą czapkę a do spania najwygodniejszy jest dres.

Odzież powinna być luźna, wygodna i w ilości pozwalającej na zmianę w przypadku zamoczenia, naturalnie odpowiednia do klimatu miejsca w które się wybieramy.

Ubrania zamoczone w słonej wodzie nie wysychają dokładnie jeśli ich nie wypłuczemy w słodkiej wodzie (sól ciągle wchłania wilgoć z otoczenia). Dobrze jest także mieć ze sobą typowy żeglarski sztormiak. Kurtka idealnie chroni przed wiatrem, natomiast spodnie przydadzą się jeśli złapie nas deszcz w morzu. Dobry sztormiak to spory wydatek więc jest to sensowny zakup tylko dla tych, którzy regularnie będą go używać.